לוגו דרונט
השכונה מתאחדת בכנס תושבים מרשים
עמליה רוזנבלום תושבת השכונה מתארת בלשונה הציורית את כנס החרום שנערך במתנ"ס נוה צדק.
16/06/2006

 

 

המתנ"ס השכונתי היפה והמטופח שלנו, שבדרך כלל רואה ילדות בבגדי בלט, זאטוטים במשחקייה, והורים עמוסי תיקים ועגלות תינוקות שינה את פניו לערב אחד. ביום רביעי, ה 14 ביוני, בשעה שש וחצי בערב התאספו בו תושבים רבים, חדשים כוותיקים, לדון בכובד ראש ובלהט בגורל השכונה. כולם ראו את מודעות כנס החירום שתלה וועד הפעולה ברחבי השכונה, והחליטו להתאגד ולהביע את מחאתם נגד תוכניות עיריית תל אביב להרוס את נווה צדק כפי שאנחנו מכירים אותה.

 

המראה היה ממש מרגש – כמאתיים אנשים שונים, המייצגים את אופייה המרובד והדינאמי של השכונה, חתמו על העצומה והקשיבו בריכוז ובדאגה למצגת מאירת העיניים שארגן הוועד. ראשון דיבר תולי הלוי, חבר וועד הפעולה, שהציג את מטרת הכנס - לעצור את תכניות הפיתוח במרחב השכונה ולקיים הליך מסודר של שיתוף תושבים.

 

אחריו דיברה דניאלה רוב, מנהלת רובע לב העיר מטעם העיריה. דבריה של רוב התקבלו בריכוז, ונוכחותה מייצגת נקודת אור במאבק. דבריה נתנו את התחושה כי על אף היותה עובדת העירייה, גברת רוב היא "משלנו".

 

אחרי רוב דיבר גידי לרמן, מהנדס ערים ותושב השכונה שהציג מצגת עשויה היטב ומאיימת מאד. בלהט, ברצינות ובבהירות הסביר לרמן כיצד העירייה פוגעת בתושבי נווה צדק הן על ידי התוכניות המזיקות וחסרות האחריות שהיא מאשרת והן על ידי כך שאינה פועלת על מנת לקדם תוכניות נחוצות.

לרמן הציג את התוואי של "כביש המסילה", האמור לעבור בתוואי המסילה הישנה  מתחת לגשר שלוש ומתחת לבתי התושבים ברחוב אמזלג ושלוש; את "מגדל נחושתן", ההולך ונבנה בחלקה הצפון-מזרחי של השכונה, מטיל עליה צל ואמור, כמו מגדלים אחרים שהקמתם מתוכננת, לאכלס מאות תושבים חדשים שאין עבורם תשתיות; את תוכנית הפיתוח בשכונת מנשיה, בה עתידה לקום שכונת מגורים חדשה, הצמודה לנווה צדק ומדרומה, שהקמתה כרוכה בהריסת אחת מגינות השעשועים היחידות באיזור ותגדיל את עומס התושבים בשכונה; את "ציר שלבים", הלא הוא תנועה עורקי המתוכנן האמור לעבור מבית הטקסטיל עד רחוב אילת, שיינתק את השכונה הן מהים והן מהשכונה המתוכננת במנשיה; ואת "תפרי נווה צדק דרום", תכנית העריה להגדרת גבולה הדרומי של השכונה ברחוב ברנט, התכנית כוללת פינוי תושבים על מנת ליצור תשתית לאותו כביש.

 

מיותר לציין שהמצגת המדוייקת עוררה את חמת ציבור התושבים. היו שהבינו לראשונה שחוסר המודעות לתוכניות העיריייה וחוסר התארגנות קהילתית עלול להמיט אסון על השכונה – ובקרוב! בתזמון מושלם, אם כך, דיברה ענת ברקאי, מנכ"ל החברה להגנת הטבע בתל אביב, שהציגה דרכי התמודדות קהילתיות וסקרה דוגמאות בהן הצליחו התושבים להשפיע על איכות החיים במדינה, דוגמת ביטול התוכנית להקמת חניון בכיכר ביאליק בתל אביב והמאבק על הקמת פרק חירייה. אליק מינץ, שדיבר אחריה, הפך את הדברים לקונקרטיים יותר, שכקרא לקהל התושבים להתגייס יחד על מנת לעצור את התוכניות העיוורות והפוגעניות של עיריית תל אביב.  

 

בשלב זה נפתחה הבמה לשאלות. מאחר שהדוברים היו רהוטים וממוקדים, השאלות לא היו רבות. אך תושבים רבים רצו לדבר ולשתף. היה ברור שכולם מדברים מהלב. גם מי שלא הבין זו עד עכשיו, ידע כעת כי מדובר בשעה קריטית – בהזדמנות אחרונה אולי להציל את השכונה. מדבריהם של התושבים עלתה זעקה להגדיר את השכונה כעיר העתיקה של תל אביב, ולחנך את העירייה להתייחס לנווה צדק בהתאם. התייחסות כזו תשמור על אופייה הייחודי וקסמה הנדיר של נווה צדק גם עבור תושביה וגם עבור המבקרים בה.

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד