לוגו דרונט
הורים עותרים נגד המגדלים: "לא נסכים למגדלים כל עוד אין פתרונות חינוכיים בשכונה"
הורים לילדים בנווה צדק עתרו לבהמ"ש המחוזי בדרישה לעצור תכניות להקמת מגדלים ברחוב יצחק אלחנן
"התכנית מהווה עסקת נדל"ן במסגרתה מפריטה העירייה את חובתה להקמת מוסדות החינוך, זאת חרף המחסור המשווע במוסדות חינוך באזור בו היא מודה"
26/09/2011
הגדל

קבוצה בת 11 הורים, תושבי שכונת נווה צדק בת"א, הגישה, באמצעות עו"ד יחיאל שמיר, עתירה מנהלית בבית המשפט המחוזי בתל-אביב כנגד הועדה המחוזית לתכנון ולבנייה – מחוז תל-אביב,  הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה תל-אביב-יפו, עיריית תל-אביב-יפו ועוד, בדרישה שלא לאשר את "יצחק אלחנן ב" ו"יצחק אלחנן ג" תכניות נקודתיות להקמת מגדלים רבי קומות בשכונה.

לטענת העותרים, הורים לילדים הסובלים מהמצוקה החמורה במוסדות חינוך ובשטחים ציבוריים בשכונת נווה צדק, בעוד שלכאורה מטרתה המוצהרת של תכנית יצחק אלחנן ג' היא פינוי שטחי ציבור באופן שיאפשר פתחתו של בית ספר לילדי השכונה, הרי שלמעשה אין היא אלא "עסקה" בין עיריית תל אביב לבין יזמי התכניות, שעניינה הקמת מגדלי יוקרה רבי קומות נוספים בסמוך לשכונת נווה צדק מצד אחד, והפרטת תפקיד העירייה לספק שירותים בסיסיים כחינוך ותחזוקת דרכים – מצד שני.

לטענת ההורים, אף שמצוקת מוסדות החינוך בשכונה ידועה היטב, וגם מהנדס העיר, אדר' חזי ברקוביץ, קבע כבר בשנת 2007 כי עד ל-2011 יהיה צורך בהוספת 13 גני ילדים ו-15 כיתות בית ספר יסודי בשכונה, וכי עד לשנת 2020 יש להוסיף 38 גנים ו-72 כיתות בית ספר יסודי, הרי שהעירייה מעדיפה להפקיר את האחריות לתחום זה בשכונה.

על מנת שלא למממן את ההשקעה בחינוך בשכונה מעדיפה העירייה להתקשר בעסקת נדל"ן מפוקפקת, שעיקרה הפרטת המטלה הציבורית בתמורה להענקת זכויות בניה חריגות ליזם. התכנית הנקראת "יצחק אלחנן ג'" מעניקה ליזם זכויות נוספות על גבי מגדל בן 36 קומות המתוכנן ברחוב יצחק אלחנן בגבול השכונה. התוכנית מוסיפה זכויות בניה לכ-5,800 מ"ר על פני 9 קומות נוספות, הטבה ששווייה נאמד בכ-11 מיליון דולר ושלטענת העותרים נקבעה בהתאם לשומת מקרקעין חסרת כל אחיזה במציאות, תוך עקיפת חובת המכרז, מבלי שנבדקו חלופות והצעות אחרות לביצוע המטלה הציבורית ומבלי להתחשב בעובדה כי זכות החכירה של העמותה החרדית מגיעה לסיומה בכל מקרה בנובמבר 2012.

חמור מזאת, בעוד שמטרתה המוצהרת של תכנית יצחק אלחנן ג' היא פינוי שטחי ציבור באופן שיאפשר פתחתו של בית ספר עבור תושבי השכונה, הרי שלמעשה התכנית כלל לא כוללת תאריך יעד לפתיחת בית הספר או  לבניית מתקניו, נספח הבינוי של התכנית מתייחס אך ורק למגדל המבוגרים ולא לבית הספר, והעסקה מעניקה שיקול דעת מלא ליזם להחליט אם ברצונו לקדם את ביצוע התכנית אם לאו. וכך ביצוע המטלה הציבורית של הקמת בית ספר כה נדרש נתונה לשיקול דעתו הבלעדי של היזם הפרטי, בהתאם לאינטרסים העסקיים שלו, תנאי השוק, ספקולציות בדבר מגמות נדל"ן וכד'.

בנוסף טוענים ההורים, בית הספר לא ייתן פתרון למצוקה הקיימת, אלא יענה לצרכים שינבעו כתוצאה מאישור התכניות החדשות ולמעשה תכניות יצחק אלחנן מהוות המשך ישיר למגמת הרשויות להקיף את נווה צדק בטבעת מגדלים המתהדקת סביב השכונה תוך פגיעה קשה באיכות חיי התושבים. זאת באמצעות אישור תכניות נקודתיות מבלי שאושרה תכנית מיתאר מקומית כללית ותוך התעלמות חמורה מהעובדה כי המקום סובל ממחסור חמור במבני ציבור ובשטחי ציבור.

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד